Rodzaje koparek
Koparki są to maszyny do wykonywania robót ziemnych. Wykorzystywane głównie w budownictwie do przenoszenia materiału z jednego miejsca do drugiego lub przeładowywania piasku, żwiru lub innych materiałów sypkich.
Koparki dzielimy na pracujące w cyklu przerywanym lub ciągłym oraz w zależności od osprzętu podsiębierne, przedsiębierne, chwytakowe i zbierakowe. W zależności od podłoża, na jakim będzie pracować koparka, wykorzystuje się koparki gąsienicowe albo kołowe. Różnią się budową oraz zastosowaniem. Zakład usługowy Transprzęt zajmuje się pracami budowlanymi i ziemnymi. Oferują wynajem maszyn budowlanych, dźwigów i koparek. Firma posiada specjalistyczny sprzęt oraz świetnie wyszkoloną kadrę operatorską.
Koparki kołowe
Zaletą koparki kołowej jest jej lekkość i zwrotność. Wykorzystywane są do remontów dróg i prac budowlanych. Bardzo ważnym elementem jest to, iż mogą poruszać się po drogach i są tańsze w eksploatacji. Zdecydowanie jest łatwiejsza i prostsza w obsłudze, a prace wykonywane za jej pomocą sprawniejsze i szybsze. Częściej z koparki kołowej korzysta się na budowie w miastach i na drogach, gdzie tereny są utwardzone. Nie można jednoznacznie określić, która koparka jest lepsza. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Koparki gąsienicowe
Zaletą koparki gąsienicowej jest wykonywanie pracy na bagnistym, podmokłym, terenie. Podwozie położone jest na gąsienicach, styka się z podłożem, dając większa stabilność maszynie. Jej niskie podwozie ułatwia wykonanie głębokich wykopów. Cały ciężar maszyny rozkłada się na całą powierzchnię, co ułatwia przyczepność sprzętu do podłoża oraz uniemożliwia, jego ugrzęźniecie na mokrym terenie. Gąsienice mogą być stalowe lub gumowe uzależnione jest to od typu pracy oraz maszyny. Metalowe są trwalsze, odporne na wysokie temperatury oraz ciśnienie. Niemniej jednak gumowe lepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie problemem jest hałas. Stalowe gąsienice bardziej sprawdzają się na ostrym betonowym terenie oraz skalistym podłożu, jednak mają swoją wadę, mogą uszkadzać teren.